Jesteś tutaj: Start / Aktualności / 2 MAJA

2 MAJA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 maja 2021

2 maja 2021 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Choć święto to wprowadzone zostało do kalendarza już kilkanaście lat temu, to jednak nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co to za święto Dzień Flagi i jak jest obchodzony w Polsce 2 maja. Szczegóły na ten temat można znaleźć poniżej.

 

CZY  WIESZ, ŻE?

 

To święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju 2 maja.

 Flaga jest – obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski pozajej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą.  Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni dziejów. W pradawnych wierzeniach Słowian biel oznaczała wodę, czystość i cnoty moralne ; czerwień – ogień, odwagę i waleczność. Dlatego te barwy dominowały w kolorystyce słowiańskich strojów, uzbrojenia,dekoracji wnętrz, a nawet grobowców.

Biel i czerwień jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1972roku, podczas uroczystych obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji. Wówczas, wszystkie warszawskie damy ubrały białe suknie, przepasane czerwonymi szarfami.

Geneza polskiej flagi jest jedną z ciekawszych w świecie. Wywodzi się ona z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu WielkiegoKsięstwa Litewskiego.

 Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i Pogoni – czyli rycerzagalopującego na koniu – który jest godłem Litwy. Oba godła znajdują się naczerwonych tłach tarcz herbowych.

 Polskie barwy narodowe oficjalnie ustalił Sejm Królestwa Polskiego7 lutego 1831 roku.